Dokąd zmierzają eventy firmowe?

Jak pandemia, wojna, inflacja wpłynęły na branżę Mice i jak wygląda ona obecnie.

Ten zbliża się do końca

Mamy 2023 rok, wakacje za nami, czyli branżowo można powiedzieć, że pierwsza część sezonu za nami. Z pewnością pisanie po raz kolejny o pandemii tym bardziej z perspektywy człowieka funkcjonującego w branży, którą najbardziej dotknął tamten okres, może być nudnym „odgrzewaniem kotleta”. Kotleta który był bardzo niesmaczny i każdy by z pewnością chciał o nim zapomnieć.

Jednak warto z dalszej perspektywy podsumować nie tylko tamten okres, ale bardziej jaki miał on wpływ i jak zmienił branżę eventową. O samym okresie pandemicznym nie ma dosłownie co pisać, odnotować i zapomnieć. A to co się działo po to już było istne szaleństwo. Na przestrzeni tych niemal 2 lat doświadczyliśmy wszystkich skrajności. Kiedy lockdown dobiegł końca wchodziliśmy w 2022 rok pełni optymizmu i nadziei, że nadrobimy a niektórzy odrobią straty.

Jeden z lepszych okresów w branży

I faktycznie początek 2022 roku zapowiadał się na podstawie ilości zapytań bardzo obiecująco. Co ciekawe jednym z interesujących wspomnień z tego okresu był fakt, że hotele nie posiadały managerów do obsługi spotkań firmowych. Po prostu działy marketingu do obsługi grup eventowych zostały w pandemii rozwiązane. Miał być powrót do „starych” dobry czasów a tu… wybuchła wojna. Ponownie duża część imprez została zawieszona. Klienci nie czuli komfortu, organizacji wydarzenia w takich okolicznościach. 

Jednak na przełomie maja i czerwca sytuacja zaczęła się zmieniać. Ponownie rozpoczęły się rozmowy o eventach. Było widać potrzebę spotkań wśród firm i ich pracowników. I się zaczęło. Ilość zapytań jaka pojawiła się w tym okresie, była dosłownie przytłaczająca. Doszliśmy do momentu w którym już nie był mowy robieniu oferty, tylko przygotowywaliśmy kosztorys i wysyłaliśmy do Klienta. Śmialiśmy się, że oferty robimy „na kolanie”. 

Tempo pracy było wręcz kosmiczne, ale nie mogłoby być za łatwo i nie obyło się bez utrudnień. W tym czasie najtrudniejszymi zleceniami były wyjazdowe imprezy integracyjne. Duża część hoteli, jak wspomnieliśmy wcześniej, budowała swoje struktury a po drugie były również przeciążone ilością zapytań nie tylko od agencji, ale też od Klientów indywidualnych. Zdarzało się, że na ofertę z obiektu czekaliśmy nawet 2 tygodnie.

Rok 2022 też mocno zweryfikował dostawców wszelkiego rodzaju usług eventowych. Wiele firm się zamknęło lub mocno ograniczyło swoją działalność. W głównej mierze dotyczyło to techniki estradowej i dmuchańców. Mocno odczuwalny był wzrost cen za usługi i to była dopiero zapowiedź tego co nas czekało w 2023 roku. Ceny eksplodowały głównie w kwestii obsługi i czynnik ludzkiego. Wielu specjalistów odeszło z branży a i znalezienie człowieka do obsługi zamku dmuchanego nie było proste. Najważniejsze było jednak, że działamy i po przerwie wskoczyliśmy na mega głęboką wodę.

Dokąd zmierzają eventy?

Mamy 2023 rok i czy ten stan się utrzymał? Nie. W tym roku zmniejszyła się liczba imprez i to znacznie. Klienci we własnym zakresie organizują sobie eventy lub z nich rezygnują. Wpadaliśmy z jednej skrajności w drugą. Teraz najważniejszy jest budżet, czyli im taniej tym lepiej i taka oferta wygrywa. Dużo firm produkcyjnych zrezygnowały z organizacji pikników rodzinnych. Wewnętrznie poddaliśmy tą sytuację analizie. Główny wniosek jaki się nasuwa to wynik inflacji i faktycznie dość duże koszty realizacji eventu. Bardzo często w firmach nie ma podwyżek płac co nie koresponduje z rosnącą inflacją. Co za tym idzie organizowanie imprezy w takiej sytuacji byłoby wręcz pr-owym samobójem. Inny aspekt to wcześniej ustalone budżety na tą działalność, które znacznie się różnią od realnych kosztów jakie trzeba ponieść na event.

Jak więc dziś wygląda branża Mice? Jest mocno nie stabilna i nieprzewidywalna. Ale na bazie wieloletniego doświadczenia można śmiało powiedzieć, że jesteśmy na początku pewnego 5-letniego cyklu, który obserwujemy od lat. Jest to czas zmian, szukania nowych rozwiązań i obserwowania sytuacji ogólnokrajowej. Na chwilę obecną trzeba poczekać na stabilizację, która z pewnością przyjdzie, chyba, że pojawi się kolejny nieprzewidywany czynnik, niezależny od wszystkich bez względu z której strony branży Mice są.

Related Posts

Leave a Reply