Firmowa impreza świąteczna czy karnawałowa?

Czy barszczyk z krokietem czy karp w galarecie

Pogoda za oknem już uświadamia nas, że to co dobre i ciepłe już za nami i zaczynamy kolejny etap roku, czyli pogoda w kratkę i spóźnionych drogowców. Agencje eventowe w tym czasie zaczynają pracę nad imprezami zamykającymi rok łącząc je z okresem świątecznym jaki przypada w grudniu. Niemal każda firma w mniejszym lub większym stopniu coś w tym okresie organizuje, często też na własną rękę.

Okres Bożonarodzeniowy to nie tylko impreza z przysłowiowym „barszczykiem i karpiem”. Są też imprezy skierowane tylko dla dzieci, czyli Mikołajki, gdzie bardzo często na terenie firm najmłodsi mają okazję spotkać się ze Świętym Mikołajem, dostać prezent, ale też poznać miejsce gdzie ich rodzice pracują i czym się zajmują. Są to bardzo kolorowe imprezy, które zawsze dostarczają wiele uśmiechu nie tylko dzieciom. Zdarza się też, że te imprezy są organizowane w miejscach zewnętrznych np. parkach trampolin, muzeach lub miejsca głównie przeznaczonych dla dzieci. Najważniejsze, że Święty Mikołaj zawsze dociera i ma worek prezentów.

Prezenty to już tradycja na święta. Nie tylko dla pracowników, ale też dla dzieci. Coraz częściej firmy decydują się na sporządzanie list z konkretnymi oczekiwaniami co do prezentu jaki oczekują. Jest to bardzo duże wyzwanie dla agencji eventowej, gównie pod kątem składowania i pakowania tych upominków. Nasz rekord długości pakowania prezentów to były pełne 5 dni po 10 godzin każdy. Pakowało je 5 osób non stop. Nie ukrywamy, że po tej akcji już nigdy nie zdecydowaliśmy się na podobne działania. Przedsiębiorstwa też wręczają pracownikom upominki przy okazji małych podsumowań. Najczęściej są to bony pieniężne, ale zauważyliśmy, że ta tendencja się zmienia i firmy proszą nas o bardziej oryginalne pomysły na prezent. W ubiegłym roku największym zainteresowaniem cieszyły się personalizowane czekoladki, pralinki. Zawsze otrzymanie takiego „gifta” jest mile odbierane przez wszystkich.

Idą też zmiany – czyli świątecznie, ale bez świąt.

Wartym podkreślenia jest fakt, że forma samych imprez świątecznych czy wigilijnych mocno się zmieniła i ewoluowała na przestrzeni ostatnich lat. Pamiętamy dobrze, wielkie wydarzenia, z tonami pierogów i hektolitrami barszczu, trwające 2h maksymalnie. I oczywiście nadal się zdarzają takie eventy, ale już w mniejszej ilości. Spowodowane jest to głównie kosztami dostarczenia cateringu do danej firmy. Często ta forma spotkania jest zamieniania właśnie na świąteczne upominki.

Innym powodem zmiany formy imprez świątecznych jest coraz częstsza multi kulturowość w firmach. Co za tym idzie mamy do czynienia z innymi wyznaniami. Ale i na to jest rozwiązanie, czyli organizacja imprezy Xmas Party, gdzie zimowa scenografia spełnia rolę przypomnienia o porze roku w jakiej się znajdujemy. Są to imprezy głównie taneczne z zespołem lub djem. Zdarzają się przypadki, gdzie impreza jest łączona z imprezą przebieraną i co roku dany Klient rekomenduje inny motyw przewodni, ale bez żadnego przymusu.

Imprezy w okresie świątecznym, czy to mikołajki czy Xmas party mają jednak w sobie coś specjalnego, innego. Głównie chodzi tu o czas w którym się odbywają. Bo jest to, chyba jeden z „najcieplejszych” pór całego roku. Koniec roku jest coraz bliżej a nowy jest tuż, tuż. Z pewnością celebrowanie, bez względu na formę jest dość istotne i wpisane jest w tradycje większości firm. Na chwilę obecna nic nie zapowiada, że znikną z mapy eventowej.

Dla każdego event managera organizacja tych imprez daje nam poczucie, że właśnie dobiega końca kolejny rok eventowy, pełen wyzwań, udanych realizacji. Jako agencja co roku wszyscy angażujemy się w min. jeden projekt charytatywny, skierowany głównie do najmłodszych. Od kilku lat jest to wsparcie szkoły specjalnej z Wrocławia. Uśmiech jakie dostajemy od dzieci są dla nas najlepszym wynagrodzeniem za ten mijający rok. I z czystym sumieniem, możemy zamknąć agencję na okres świąteczno-noworoczny. W tym czasie nie pracujemy i nie organizujemy żadnych wydarzeń. Jest to jedyny czas na uczciwy odpoczynek i naładowanie baterii na nowy rok, który bardzo często rozpoczyna się od wielu imprez karnawałowych.

Zabawa w nowym wydaniu

Ostatnimi czasy widzimy mocny powrót do imprez karnawałowych. Ten rodzaj imprez bardzo mocno się rozwijał i był często zamiennikiem do imprez świątecznych, ale ostatnie lata przerwały tą tendencje. Jednak rok 2023 już pokazał, że zainteresowanie tym tematem powoli wraca. Nowy rok będzie odpowiedzią czy było to tylko chwilowe zainteresowanie.

Często pokutuje w Polsce przeświadczenie, że ten typ wydarzeń jest mocnym nawiązaniem do dawnych czasów, czyli firmowe potańcówki karnawałowe, które było organizowane w świetlicach zakładowych. Nic bardziej mylnego, ponieważ dziś są to całkiem inne wydarzenia i o innym charakterze. W dużej części organizowane są na miejscu, ale widzimy też wzrost wyjazdami firmowymi w pierwszym kwartale roku.

Impreza karnawałowa dziś, musi być imprezą z motywem przewodnim. Jest to niemal must be każdego eventu. Najczęściej realizowane przez nas tematy to Ice Party, Fluo i Di de Los Muertos. Pomysły które jeszcze kilka lat temu nie miałyby prawa się odbyć, zyskały jednak przychylność naszych odbiorców. Bez względu na temat, zawsze jest to dobra zabawa taneczna z fajnymi atrakcjami i konkursami. Niemal na każdej z nich są przygotowane specjalne stanowiska do wizażu, gdzie można profesjonalnie zrobić makijaż w nawiązaniu do motywu przewodniego. Zdarzają się przypadki, kiedy również panowie są zainteresowani taki drobnymi urozmaiceniami.

A może warto wyjechać?

Karnawałowe wyjazdy integracyjne to coraz częstszy trend, który możemy zaobserwować. Firmy i pracownicy chcą wyjechać na 2/3 dni i poprzebywać ze sobą. Połączone jest to często z warsztatami i szkoleniami w części dziennej, gdzie uczestnicy poznają nowe strategie, produkty firmy. Ten czas jest też mocno wykorzystywany do integracji zespołów jak i prowadzenia działań, gdzie kadra zarządzająca chce poznać zdanie i oceny jakie mają pracownicy na temat nowych koncepcji lub kierunków rozwoju działalności. Z pewnością przebywanie w neutralnym miejscu pomaga w tym.

Ten rodzaj wydarzeń z pewnością nie zastąpi w pełni imprez świątecznych czy imprez plenerowych. Jest to ciekawa alternatywa lub odmiana właśnie dla nich. Warto czasami zamienić corocznie organizowany piknik na wyjazd lub imprezę karnawałową. Bardzo często doradzamy naszym Klientom, aby wydarzenia w firmie organizowali naprzemiennie, w jednym roku plener a w drugim impreza zamknięta. Dzięki temu pracownicy mają różnorodność działań eventowych. Oczywiście nie wszędzie się uda przeprowadzić taką strategie, gdzie mowa o przedsiębiorstwach zatrudniających po kilka tysięcy pracowników. Chociaż nie ma rzeczy niemożliwych, zdarzyło nam się dla kilku takich firm przeprowadzić wydarzenie w turach. I możemy śmiało potwierdzić, że się da. 

Jesteśmy bardzo ciekawi, która z naszych nowych propozycji spotka się z uznaniem naszych Klientów na początku 2024 roku? Mamy kilka oryginalnych pomysłów, którymi mamy nadzieję zaskoczyć a czy nam się to uda dowiemy się już w najbliższym czasie. Najważniejsze i nieodzowne jest to, aby były to eventy na żywo, gdzie z uśmiechem możemy się spotkać i pobawić w gronie kolegów i koleżanek z pracy.

Jako eventowcy nie jesteśmy w stanie jednoznacznie polecić lub rekomendować jednej, najlepszej formy. Wszystko jest zależne od potrzeb, uczestników jak i samego charakteru działalności firmy. Z pewnością możemy podpowiedzieć, że warto zmieniać i próbować różnych typów imprez. Od lat wiemy, że każdy event, gdzie pracownicy mogą się spotkać na innej płaszczyźnie i poznać siebie jak i swoje rodziny, bardzo pozytywnie wpływa na rozwój firm. Uczestnik bardziej utożsamia się ze swoim pracodawcą. Impreza świąteczna jest super ze względu na okres na jaki przypada a karnawałowa ma główny plus, że dzieje się na początku nowego roku, czyli wtedy kiedy mamy najwięcej energii i postanowień 😉

Leave a Reply

fapjunk