Kameleon Leon nowym członkiem PowerEvents

powerevents, adopcja kameleona lamparciego, kameleon lamparci, event, kameleon, wrocławskie zoo, zoo we wrocławiu

powerevents, adopcja kameleona lamparciego, kameleon lamparci, event, kameleon, wrocławskie zoo, zoo we wrocławiu

W niedzielę 25 czerwca, w samo południe we wrocławskim zoo odbyła się wyjątkowa impreza: inaugracja przejęcia symbolicznej opieki nad jednym z najmniejszych jego mieszkańców. Oto wrocławska firma PowerEvents adoptowała kameleona lamparciego – przedstawiciela endemicznego i zagrożonego wyginięciem gatunku z Madagaskaru. Tego dnia przewidziano symboliczne przecięcie wstęgi, nadanie imienia oraz niespodzianki dla dzieci.

To szczególne wydarzenie – zarówno dla zoo, jak i PowerEvents. Wrocławska agencja obchodzi bowiem w tym roku 10-lecie działalności na rynku eventowym. W związku z tym organizuje 10 specjalnych akcji: „10/10”, jakie przeprowadzi w ciągu całego roku 2017. Kolejnym, trzecim wydarzeniem w ramach tego cyklu była właśnie adopcja przez PowerEvents kameleona z wrocławskiego ZOO i tym samym objęcie go opieką.

Los kameleona bliski sercu eventowców
Kameleon lamparci to jaszczurka występująca jedynie na Madagaskarze i dwóch sąsiednich wyspach – Reunion i Mauritiusie. Zamieszkuje niziny nad wodą, lubi przebywać na drzewach i krzewach, choć nie stroni od gruntu. Wyróżnia go niezwykłe ubarwienie: mieszanina szerokich pasów oraz cętek, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Jest dość dużym kameleonem, osiąga do 55 cm długości. Ciało ma bocznie spłaszczone, a na grzbiecie ostry, krótki grzebień, do tego długi, chwytny ogon. Oczywiście jego oczy poruszają się niezależnie od siebie, jak u pozostałych kameleonów.

Choć zalicza się do gatunków łatwo adaptujących się do różnych środowisk i przejawia synantropizm, to znalazł się na „Czerwonej Liście Zagrożonych Gatunków”, którą prowadzi Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody. Ponadto handel tym gatunkiem podlega „konwencji waszyngtońskiej”, o czym mowa jest w II załączniku do tego dokumentu.
Głównym niebezpieczeństwem dla istnienia tego gatunku w środowisku naturalnym jest wycinka drzew na Madagaskarze głównie dla pozyskania rosnącego tam egzotycznego drewna na meble i ozdoby.

– Madagaskar to jeden ze skarbów natury, gdzie powstało i rozwinęło się niezwykłe bogactwo gatunków roślin i zwierząt. Niestety od około 20 lat trwa tam tak intensywna wycinka drzew, że już wkrótce nie będziemy mogli zobaczyć wielu rodzimych gatunków żyjących na tej wyspie nigdzie poza ogrodami zoologicznymi – mówi Joanna Kij, specjalista ds. marketingu z wrocławskiego zoo. – Dlatego tak ważna jest hodowla zachowawcza i ochrona zwierząt w ich środowisku naturalnym np. przez tworzenie i utrzymywanie rezerwatów. Jako zoo możemy prowadzić i wspierać działania ochroniarskie m.in. dzięki wsparciu sponsoringowemu firm.

Symbolicznie zaadoptowany kameleon
PowerEvents to kolejna firma, która zdecydowała się na adopcję symboliczną mieszkańca wrocławskiego zoo.
– Wybraliśmy kameleona lamparciego z kilku powodów. Po pierwsze, jest to piękna, egzotyczna, kolorowa i zmieniająca kolory jaszczurka. Te jej cechy w pełni oddają charakter imprez, które organizujemy. Po drugie, jest to gatunek, któremu grozi wyginięcie na skutek działalności człowieka, więc i naszej. A wystarczy tylko dokonywać świadomych wyborów konsumenckich, aby temu zapobiec i przyczynić się do ochrony nie tylko kameleona. Prowadzenie dzisiaj biznesu to nie tylko „czubek własnego nosa”, to szersze spojrzenie i zaangażowanie w dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. Wreszcie, po trzecie, kiedy zobaczyliśmy kameleona podczas wizyty w zoo, stało się jasne, że to ten „Pan Właściwy”, no i że to Leon, proszę na niego spojrzeć! – mówi Paweł Haberka, General Manager w agencji PowerEvents.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 12.00 uroczystym przecięciem wstęgi przy wybiegu kameleona lamparciego i oficjalnym nadaniem samcowi imienia Leon. Wydarzenie przypadło do gustu szczególnie najmłodszym, na których tego dnia w okolicach Terrarium czekało wiele atrakcji. W przygotowanym na ten dzień specjalnym kąciku plastycznym dzieci mogły wykazać się talentem artystycznym, malując różnego rodzaju zwierzęta i otrzymując upominki za najlepsze prace: lizaki i przypinki z postacią kameleona. Wspólnie pomalowały też makietę zwierzęcia, która stanęła w siedzibie naszej firmy. Cały event uwieczniono na materiale filmowym, który już niedługo udostępnimy na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

Leave a Reply

%d bloggers like this: