Relacja foto-video. Czy ma to sens?

Zakończony event zwykle pozostawia po sobie wiele pozytywnych emocji. Ogromna dawka satysfakcji, poczucie spełnienia i zdobycie kolejnego doświadczenia – to z pewnością zapisuję się w pamięci event managera.

A co pozostaje dla uczestnika wydarzenia? W głównej mierze wspomnienia oraz emocje, te złe i te dobre.

Event sam w sobie charakteryzuje się szybkim, spektakularnym i niezapomnianym czasem spędzonym w otoczeniu współpracowników. Doskonałym uwiecznieniem tego jest dokumentacja filmowa i fotograficzna. Pamiątki w postaci zdjęć czy filmów, często nadają eventowi drugie życie, podtrzymują wspomnienia i towarzyszące im emocje.

Rola dokumentacji foto-video

Relacja fotograficzna lub filmowa ma ogromną siłę. Dzięki niej, event może żyć jeszcze długo po jego zakończeniu. Powstałe zdjęcia to nie tylko wyjątkowa pamiątka dla uczestników wydarzenia, bowiem często są wykorzystywane do podsumowań, wspomnień czy promocji firmy. Dodatkowo stają się doskonałym elementem budowania wizerunku marki, przez to, że docierają do osób, których nie było na wydarzeniu. Spójny i ciekawy materiał zdjęciowy, pokaże wszystkie najważniejsze aspekty eventu oraz przez chwilę pozwoli poczuć emocje towarzyszące temu dniu.

Brief dla fotografa

W jaki sposób najlepiej przekazać informacje dotyczące tego, co chcemy żeby znalazło się w relacji foto-video? W tym celu warto przygotować szczegółowego brief’a, który pozwoli na precyzyjne określenie oczekiwań event managera jak i Klienta wobec fotografa. Odpowiednio wczesne ustalenie i opracowanie jak uchwycone mają zostać detale, aranżacja przestrzeni czy emocje Gości, pozwoli na uzyskanie lepszego efektu końcowego całego reportażu.

Istotne w tym przypadku są też informacje o tempie i charakterze wydarzenia. W zupełnie inny sposób fotografuje się elegancką galę, a w inny taneczny wieczór tematyczny. Te wcześniej uzyskane informacje znacząco wpływają na pracę ekipy filmowej czy późniejszą postprodukcję.

Pokaż to, co zaplanowałeś

Unikatowa scenografia, personalizowane elementy, wyjątkowa grafika czy atrakcje dopasowane do charakteru wydarzenia, to tylko niektóre aspekty warte uchwycenia. Dobra fotorelacja jest doskonałym efektem finalnym pracy jaka została wykonana na przestrzeni tygodni, a nawet miesięcy.

Fotografia amatorska

W czasach, kiedy rozwój technologii jest tak wielki, wielu Klientów nie decyduję się na profesjonalną relację foto-video. Ogromny potencjał związany z dostępnością aparatu w telefonach komórkowych często wydaję się być wystarczający. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że zdjęcia z telefonu ani trochę nie oddają klimatu i zaangażowania włożonego w daną realizację. Taki kiepskiej jakości materiał zdjęciowy wówczas żyje niezbyt długo w mediach społecznościowych,
a wspomnienia szybko idą w zapomnienie.

Podsumowując: powodzenie relacji foto-video w głównej mierze zależy od współpracy event managera oraz reportera. Im więcej informacji zostanie przekazanych przed wydarzeniem, tym lepszych efektów jego pracy możemy się spodziewać.