Home office – jak pracować w domu i nie zwariować?

Już niebawem minie rok odkąd nasze życie zawodowe zmieniło się diametralnie. Większość z nas zaczęła pracę w trybie home office. Ogromna liczba firm niemal w całości wyczyścił swoje biura i „wysłała” swoich pracowników do domu. 

Niektóre zastosowały tryb zmianowy, gdzie co drugi tydzień można pojawić się w biurze i popracować ze współpracownikami, oczywiście zachowując wszystkie zalecenia. Jedno jest pewne, mało kto zachował swój normalny tryb pracy. Początkowo nasza euforia nie miała końca, jednak na dłuższą metę praca w domu jest niezwykle trudna i wymagająca. Liczy się w niej systematyczność, mobilizacja i niezwykła umiejętność pracy własnej. Niejednokrotnie członkowie rodziny towarzyszący nam na co dzień nie ułatwiają nam sytuacji. Jak zatem pogodzić pracę z życiem w domu? Jak zachować w tej „nowej rzeczywistości” work-life balance? Na pewno nie jest to najłatwiejsze, ale nie niemożliwe!

Stanowisko pracy

Nasze stanowisko pracy w biurze jest bardzo ważne. Aranżujesz go sobie według własnych potrzeb i upodobań. Przyzwyczajasz się do niego i musisz po prostu czuć się w nim dobrze. Zadbaj o to, aby znaleźć takie miejsce również w swoim domu. Idealnie byłoby mieć własny pokój przeznaczony właśnie do prac biurowych, ale jeśli jest to niemożliwe, niech to będzie biurko lub chociaż własny kąt. Niech Ci się kojarzy z pracą i obowiązkami. Niech będzie zawsze czyste i posprzątane, a w pobliżu znajdą się nasze materiały do pracy.

Plan pracy

Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj sobie swój plan dnia. Jak doskonale zdajesz sobie sprawę, kalendarz w pracy odgrywa niezwykłą rolę. Nie rezygnuj zatem z niego na home office. Zastanów się co masz dzisiaj zrobić, z kim się skontaktować. Zapoznaj się z zaplanowanymi spotkaniami online i skrupulatnie osadź sobie wszystkie działania w czasie. Będziesz miał/a wrażenie kontroli nad swoim dniem. Pozwoli ci to nie tylko zrealizować wszystkie założenia, ale przede wszystkim nadać sobie rytm. Postaraj się, aby nikt ci nie przeszkadzał, a obowiązki domowe nie zakłóciły zaplanowanych działań.

Dbaj o rytuały

Każdy z nas posiada swoje rytuały. Towarzyszą nam zarówno w domu, jak i w środowisku pracy. Realizuj je również podczas home office. Jeśli jadasz lunch o 14.00 z kolegami w pracy, rób to i w domu. Jeśli musisz ugotować obiad dla rodziny, rób to zawsze w określonych godzinach. O 10.30 robiłaś sobie przerwę na kawę? Połącz się z koleżanką z pracy i poplotkujcie jak zawsze. Niech to będzie Wasze 10 minut. Praca w domu nie ma Ci się kojarzyć z torturami.

Home office w PowerEvents

A jak to wygląda u nas? Generalnie nic się nie zmienia. Nadal pracujemy na najwyższych obrotach, tylko tyle, że w zaciszu domowym. Każdy na swój sposób radzi sobie w warunkach domowych, ale z pewnością brakuje nam spotkań ‘na żywo” z klientami, kilkugodzinnych burz mózgów i wspólnego czasu. Spotykamy się regularnie, ale z niecierpliwością czekamy na wielki powrót do normalności! I przede wszystkim do realizacji samych eventów. Bo to dla nas cały sens pracy.

Niezależnie od stanowiska jakie zajmujecie, praca w domu jest dla nas nie lada wyzwaniem. Uczy nas jednak skrupulatności i organizacji czasu. Pozwala nam się rozwijać i oszczędza mnóstwo czasu na dojazdach do naszych biur, który możemy przeznaczyć dla naszych bliskich. Dla wielu jest okazją do poleżenia dłużej w łóżku lub obejrzenia ulubionego serialu. Każdemu brakuję jednak ludzi wokół, dlatego pamiętaj, aby zadbać o swój czas „po pracy”. Spotykaj się z ludźmi i swoją zaoszczędzoną energię wykorzystaj na rozwój swoich pasji. Home office to nie jest kara, a okazja do rozwoju osobistego na każdym polu. Wykorzystaj tą możliwość!

fapjunk