Kto by pomyślał na początku 2020 roku, jak bardzo potrzebne będą nam do normalnego funkcjonowania zarówno w pracy jak i życiu codziennym platformy do organizacji spotkań online?
Była to dla nas wszystkich niecodzienna sytuacja, która wywróciła nasze życie do góry nogami. Aby móc prowadzić spotkania biznesowe, organizować wydarzenia oraz utrzymywać kontakty towarzyskie z naszymi przyjaciółmi i rodziną musieliśmy szybko dostosować się do nowej rzeczywistości i odnaleźć nowe narzędzia do komunikacji.
Podobnie jak wiele współczesnych firm w PowerEvents, aktualnie prowadzimy pracę zdalną, komunikując się przez różne platformy online. Współpraca z naszymi Klientami oraz dostawcami z różnych zakątków kraju również odbywa się poprzez działania w sieci. Już przed pandemią COVID-19 zdarzało nam się prowadzić wiele działań z podwykonawcami a czasem i Klientami za pośrednictwem platform wideokonferencyjnych, dlatego, gdy tylko została ogłoszona pandemia skontaktowaliśmy się z naszymi stałymi Klientami i wyjaśniliśmy jak teraz mogą przeprowadzać swoje spotkania i eventy.
W ostatnich miesiącach, gdy wszyscy byliśmy w izolacji, używaliśmy rozmów wideo nie tylko do celów biznesowych.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy miałam możliwość nadrabiania zaległości w kontaktach właśnie poprzez platformy online z moimi bliskimi koleżankami oraz rodziną. W tamtych czasach było to łatwe, przyjemne i bardzo potrzebne. Nie ukrywam, że zniesienie lockdown’u spowodowało, że relacja face-face jest bardziej pożądana 😊. Nie zawsze jednak jest możliwa, dlatego warto pamiętać, że spotkanie w sieci też jest dobrą opcją, gdy nie mamy innej.
Dla wielu osób używanie oprogramowania do wideokonferencji, aby móc przeprowadzić spotkania online jest czymś nowym. Wybór odpowiedniej platformy, która najlepiej spełni potrzeby danej osoby bądź firmy, może wymagać zarówno trochę czasu jak i cierpliwości, aby móc popróbować i odpowiednio zapoznać się z daną aplikacją.
Tak więc, biorąc pod uwagę duże zapotrzebowanie, pomyślałam, że udostępnię kilka moich ulubionych platform internetowych do wirtualnych spotkań biznesowych oraz towarzyskich – opiera się to wyłącznie na moich osobistych doświadczeniach oraz naszej agencji dlatego też polecam zapoznać się z pełnym zestawem usług świadczonych przez platformy wymienione poniżej, zanim dokona się wyboru, która najbardziej spełnia Wasze oczekiwania.
Google Hangouts
Przez wiele lat, używałam Google Hangouts do wszystkich spotkań swoich zespołów podczas działalności w międzynarodowej organizacji studenckiej. Była to jedna z najlepszych opcji, aby przeprowadzić jednocześnie meeting z ludźmi z całego świata i nie angażować pozostałych osób do zakładania kont na Google. Przeprowadzałam tam wiele spotkań projektowych, rozmów kwalifikacyjnych do projektów i nigdy nie miałam problemu z łącznością czy obsługą programu.
GH został zaprojektowany specjalnie do celów biznesowych, jest dostępny jako część usług G Suite świadczonych przez Google. Aby korzystać z Google Hangouts, co najmniej jeden uczestnik (gospodarz) musi mieć konto Google, natomiast wtedy może zaprosić na spotkanie (maksymalnie 100) użytkowników spoza konta Google.
Nie ma dodatkowych opłat związanych z korzystaniem z Google Hangouts, gdy jesteśmy użytkownikami G Suite, a koszt konta G Suite jest stosunkowo niski w porównaniu z innymi opcjami wideokonferencji na rynku.
Uwielbiam Google Hangouts, ponieważ jest bardzo łatwy w użyciu i możemy sobie tam planować spotkania za pomocą Kalendarza Google. Jest szybki i niezawodny. Uczestnicy mogą łatwo udostępniać sobie ekrany, co jest przydatne podczas omawiania postępów prac projektowych.
Zoom Meetings
Zoom poznałam całkiem niedawno, gdy nadeszła potrzeba wspólnej komunikacji z zespołem podczas lockdown’u. Używaliśmy tej aplikacji do wideokonferencji oraz grupowej integracji. Chociaż możemy skonfigurować spotkanie Zoom Meeting za darmo, istnieją pewne ograniczenia dotyczące tego produktu – w tym limit czasowy wynoszący 40 minut.
Aby uniknąć ciągłego przerwania sesji, trzeba zapłacić roczną subskrypcję około 315.00 PLN.
Zoom Meetings oferuje szereg płatnych produktów, które nadają się do spotkań, wideokonferencji i webinariów – warto zajrzeć, jeśli zamierzacie przeprowadzić wiele sesji
w celach biznesowych.
Często korzystam z Zoom’a, aby spotkać się z moimi koleżankami bądź rodziną online. Gdy użyłam go po raz pierwszy (opcja bezpłatna), odcięto nas po 40 minutach (rozmawialiśmy godzinami 😊!) I szybko przeszliśmy na korzystanie z Facebook Messenger (patrzcie poniżej). Za drugim razem ponownie skorzystaliśmy z Zoom’a, ale tylko dlatego, że znajomy miał już wtedy płatne konto do pracy.
Facebook Messenger
Jak wspomniałam powyżej, użyłam kilkukrotnie Facebook Messenger do spotkań ze znajomymi i ludźmi z pracy. Jest on bezpłatny i łatwy w użyciu dla wszystkich użytkowników Facebooka.
W pokoju rozmów jednocześnie może być do 50 osób.
Podczas rozmów korzystaliśmy z dostępnych opcji – filtry, animacje, itd. Było to świetne doświadczenie, które pozwoliło nam się wspólnie wyluzować a śmiechu było co nie miara 😊.
Skype
Skype – chyba każdemu z nas znane narzędzie. Jest to dość stary komunikator, ale dobry. Była to pierwsza platforma do przeprowadzania wideo rozmów w online, jakiego kiedykolwiek używałam (do kontaktu z rodziną, która mieszka poza granicami naszego kraju). W ostatnim czasie zespół Skype pracował dość mocno nad odświeżeniem komunikatora – przyznam szczerze, że jestem pod wrażeniem bezpłatnej opcji – Skype Meet Now. Możemy używać tego produktu bez konieczności posiadania przez wszystkich użytkowników konta Skype, nie musimy pobierać żadnego oprogramowania i możemy nagrywać swoje sesje/rozmowy. Nie miałam jeszcze okazji, aby przeprowadzić na tej wersji jakieś warsztaty bądź grupowe sesje, ale uważam, że zdecydowanie warto spróbować 😊.
Ponadto Skype oferuje szereg innych doskonałych produktów, w tym Skype dla firm, z których wiele znanych nam organizacji korzysta obecnie z powodzeniem na co dzień.
FaceTime
Na długo przed pandemią (jeszcze jak miałam Iphona) używałam FaceTime do spotkań ze znajomymi oraz wykładowcami na uczelni. Odbyłam kilkanaście spotkań FaceTime z osobami, którzy wykorzystali sesję wideo do przeprowadzenia wspólnych sesji oraz warsztatów. FaceTime jest łatwy w użyciu i dostępny na każdym iPhonie, bez zbędnego ściągania dodatkowych aplikacji.
Możemy używać FaceTime do sesji z wieloma osobami, natomiast jakość połączenia jest trochę gorsza niż w przypadku innych programów.
HouseParty
Na koniec coś totalnie nowego! Nie korzystałam jeszcze z HouseParty, ale jest to platforma
z której korzystają moi znajomi. Porównać ją można do weekendowego spotkania w pubie. Uczestnicy umawiają się na konkretną godzinę rozmowy z wybranym trunkiem oraz przekąskami przygotowanym na to spotkanie.
Stworzony jako „face to face social network”, musimy pobrać oprogramowanie, aby z niego korzystać. Jest to darmowy komunikator i jednocześnie w rozmowie może wziąć udział do 8 uczestników. Aplikacja posiada „wbudowane” gry z których można korzystać podczas rozmów – jest to dodatkowa atrakcja wpływająca na integrację osób, biorących udział w rozmowie.
Spotkania biznesowe jak i towarzyskie za pośrednictwem wideo są teraz nową normą i na szczęście, na rynku dostępnych jest wiele produktów z których możemy korzystać w tym nieoczekiwanym i bezprecedensowym czasie.
Wiele z wyżej wymienionych komunikatorów jest bezpłatnych i / lub stanowi część aplikacji
i platform, z których możesz już korzystać na co dzień.
Nie wierzę, że istnieje jeden najlepszy produkt do wideokonferencji zaprojektowany tak, aby zaspokoić wszystkie nasze potrzeby podczas pandemii COVID-19, ale jestem przekonana, że Wy również możecie znaleźć produkty, które Was zaciekawią i będziecie je używać w czasach, kiedy życie wróci do „normalności”.