Aleksandra Grzanka, Manager Zarządzający w naszej agencji, o pracy w event managemencie

Jak wygląda praca w event managemencie? Z „czym tę branżę się je”? Czy naprawdę cierpi się na wieczny niedoczas, czy jednak w nawale pracy da się wyszarpać chwilę dla siebie? Oto cienie i blaski (z przewagą tych drugich) pracy na stanowisku event managera oczami Oli Grzanki, naszego agencyjnego Managera Zarządzającego, opublikowane na portalu NowyMarketing.pl.

Jak zostać Event Managerem?

Zamiłowanie do organizowania absolutnie wszystkiego odkryłam w sobie bardzo wcześnie, jednak moja przygoda z eventami „na poważnie” rozpoczęła się ponad 8 lat temu. Drogi zawodowe z właścicielem agencji, wydawać by się mogło, spotkały się przypadkiem i dość niepozornie, ale dla mnie nic nie dzieje się przypadkiem. I jak się okazało, był to początek pięknej i niezwykle barwnej drogi. Pierwsze dni nawet tygodnie nie były łatwe, bo dość szybko zorientowałam się, że przede mną mnóstwo pracy, a wszystko, co robiłam, do tej pory było tylko kroplą w morzu zadań i obowiązków event managera. A że trafiło na wyjątkowo ambitną osobę, z dnia na dzień chłonęłam wiedzę, rozwijałam się i dążyłam do perfekcji. Przez kilka pierwszych tygodni modliłam się, żeby otrzymać chociaż jednego maila, dziś ich dzienna porcja przyprawia o zawrót głowy. Ale to dobrze, tego chciałam, tej prędkości, dynamizmu, nieprzewidywalności i energii. Przyznam, że na własne życzenie rozpędziłam tę lokomotywę, a dziś pociąg pędzi jak szalony. I ja wcale nie chcę z niego wysiadać.

W ciągu tych 8 lat zdążyłam pracować niemal na każdym stanowisku w firmie. Bywały eventy, gdzie stawałam się animatorem, ale też takie, gdy wcielałam się w stanowisko członka ekipy technicznej. Każde z tych doświadczeń pozwoliło mi jeszcze lepiej zrozumieć tę wyjątkowo złożoną machinę. Obecnie mam niewątpliwą przyjemność pełnić funkcję managera zarządzającego w agencji PowerEvents i stawiać czoło kolejnym wyzwaniom z silnym i odważnym teamem.

Co należy do obowiązków event managera?

Najprościej byłoby odpowiedzieć, że dosłownie wszystko – bo to prawda. Struktura agencji i hierarchia definiują dokładny zakres obowiązków osoby na tym stanowisku. Event manager to ktoś, od czyich decyzji bardzo dużo zależy. Najważniejsze to doskonała organizacja, komunikacja i wszechstronność. Event manager odpowiada za skomplikowany proces łączenia relacji i współpracy z klientem, rozumienia i kreowania jego potrzeb, tworzenia strategii czy współdziałania ze sztabem ludzi, zachowując przy tym zimną krew, otwarty umysł i niewiarygodną samodyscyplinę.

Kto na stanowisko Event Managera?

Event managerem nie może być każdy, warto to sobie uświadomić. To wymagająca praca, której wspólnym mianownikiem są imprezy, ale z imprezowaniem ma ona niewiele wspólnego. W eventach dobrze odnajdą się ludzie zaangażowani, otwarci, dokładni i odważni. Szalenie ważna jest też umiejętność pracy w zespole, komunikacja, umiejętność przyswajania dużej ilości informacji i czujność. Doświadczenie w tej branży buduje się latami, a jego wyznacznikiem są dziesiątki zorganizowanych eventów.

Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy event managera?

Prędkość działania, adrenalina, współtworzenie niepowtarzalnych rzeczy i emocje, które towarzyszą każdemu wydarzeniu, od nerwów, po kres, aż do wzruszeń. Przez tych 8 lat nie zdarzyło mi się, aby dwa dni w pracy wyglądały tak samo. Dzieje się tak dużo i tak szybko, ale to jest właśnie ten żywioł, mieszanka wybuchowa, poczucie, że naprawdę nie ma rzeczy niemożliwych.

Jakie są największe trudności/minusy, a jakie plusy tej pracy?

Jeśli działasz z pasją, a praca daje Ci przyjemność, to można zaryzykować stwierdzenie, że minusów nie ma albo jest ich naprawdę niewiele. Dyspozycyjność niemal zawsze, praca po godzinach i przed czasem też, pogodzenie wielu obowiązków, samodyscyplina i niewiele czasu na życie prywatne to nasz chleb powszedni. Jednak to, co dostajesz w zamian, rekompensuje te wszystkie trudności. Po kolei: rozwój osobisty, spełnienie, urealnianie swoich fantazji i najbardziej szalonych pomysłów, liczba poznanych osób, miejsc, zbudowanych relacji. Można by tak wyliczać.

Zarobki na stanowisku event managera

Zabrzmi to wyjątkowo banalnie, ale event manager zarabia tyle, ile chce. Z pewnością dysproporcja pojawia się w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość agencji, w której się pracuje, jej struktura czy doświadczenie na rynku.

Gdzie szukać pracy jako event manager?

Zanim zaczniemy szukać pracy na tym stanowisku, warto jeszcze na etapie edukacji sprawdzić się i upewnić czy to dobry kierunek. Możliwości jest bardzo wiele. Okazuje się, że wiedza teoretyczna nie zawsze jest gwarantem powodzenia, a otwarty umysł, pomysł na siebie, ciekawość i pracowitość to niewątpliwe atuty. Każdemu, kto chciałby rozpocząć swoją eventową drogę, polecam śledzenie działań i pracy dużych agencji czy wydarzeń branżowych. Ale przede wszystkim miejcie oczy szeroko otwarte, bo czasem okazja nadarza się w najmniej spodziewanych okolicznościach.

Co poleciłabyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać event managerem?

Eventowiec równa się wytrwałość i ambicja. Zimna krew i opanowanie. Perfekcja i determinacja. Cierpliwość i pokora. Satysfakcja z sukcesu i radość z życia.

Related Posts

Leave a Reply